Czy czytanie i omawianie lektur ma oznaczać nudę? Co zrobić, aby uczniowie sami chętnie szukali informacji niezbędnych do analizy utworu? Można za pomocą wróżki o błękitnych włosach (postaci z utworu „Pinokio”) zaczarować lekcje języka polskiego. Tak też stało się w klasie IVa, gdzie uczniowie, jako podsumowanie rozważań o lekturze, stworzyli własne lapbooki pt. „Pinokio”.
Lapbook to rodzaj książki wykonanej na brystolu z dużą ilością kieszonek, zakładek, schowków, wykresów, kopert, które zawierają informacje, ciekawostki na temat lektury. Zabawne jest to, że każda informacja przekazywana jest w inny sposób; zależy to oczywiście od pomysłowości twórcy – ucznia.
Lapbook ma wiele funkcji – rozwija zdolności manualne, kreatywność, uczy cierpliwości (niektórzy swoje lapbooki tworzyli dwa dni), służy do utrwalenia wiedzy zdobytej podczas lekcji. Przygotowanie lapbooków, czyli książek na kolanie sprawiło uczniom wiele radości. Z pewnością do takiego sposobu „notatki z lektury” jeszcze powrócimy!
Zapraszam do obejrzenia prezentacji (kliknij na obrazek poniżej).