Miło nam poinformować, że nasza biblioteka zdobyła certyfikat "Biblioteki Przyjaznej Uczniowi" w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego.

    Aby zdobyć taki tytuł zadaniem biblioteki była realizacja zadań ujętych w regulaminem konkursu. Nasza biblioteka, jako jedna z nielicznych w Polsce, za działalność otrzymała 100 punktów na 100 możliwych do zdobycia!!!

dyplom1

Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z realizacji poszczególnych modułów.

 

Zbiorcza informacja o wykonaniu zadań konkursowych

Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 2.09.2015 do 6.06.2016 wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Biblioteka przyjazna uczniowi w sposób następujący:

Zadanie 1.

Przeprowadzenie przez Bibliotekarzy szkolnych sondażu wśród wybranych grup wiekowych wskazujących na liczbę przeczytanych pozycji pozalekturowych wśród uczniów pn. „Czy czytanie jest trendy?”. Forma sondażu może być dowolnie rozszerzana przez szkołę lub modyfikowana stosownie do wieku uczniów. Ocena na podstawie wyników sondażu przesłanych przez szkoły do jury konkursu.

Wykonanie:.

Liczba uczniów w szkole - 601

Liczba klas - 24

Liczba uczestników - 196

Liczba i forma sondaży - 2 ankiety, 4 sondaże ( z przeprowadzonych sondaży opracowano plik przesłany do jury)

Wnioski, ocena zadania, wyniki, uwagi

• Uczniowie chętniej czytają książki, na co bez wątpienia wpływ miały zakupy książek w ramach programu „Książki naszych marzeń”

• Najczęściej sięgają po pozycje z zakresu przygody i fantastyki

• Działania promocyjne i kulturalne podejmowane przez bibliotekę przynoszą oczekiwane efekty czytelnicze czyli uczniowie częściej korzystają z biblioteki

Zadanie 2.

Przeprowadzenie pogadanek w wybranych klasach na temat pozytywnego wpływu czytania na rozwój potencjału intelektualnego oraz poznawczego ucznia. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury pocztą elektroniczną.

Wykonanie:

Liczba przeprowadzonych pogadanek 6

Liczba uczestników 96

Ocena wartości pogadanek, wnioski

Uczniowie zapoznani zostali z badaniami nad stanem czytelnictwa w Polsce oraz poznali stan czytelnictwa w szkole. Dla wielu z nich liczby były dużym zaskoczeniem. Wielu uświadomiło sobie jak pozytywny wpływ na ich rozwój intelektualny i poznawczy ma czytanie książek.

Zadanie 3.

Samokształcenie ucznia – umiejętność korzystania z katalogów kartkowych i elektronicznych, księgozbioru podręcznego oraz ofert innych bibliotek. Zorganizowanie w wybranych klasach cyklicznych zajęć korzystania ze zbiorów. Ocena na podstawie pisemnej informacji wynikającej z obserwacji Bibliotekarza wybranej grupy uczniów.

Wykonanie:

Liczba przeprowadzonych zajęć - 21

Liczba uczestników – 194

Wnioski, ocena zadania, uwagi

Z obserwacji prowadzonych w czasie i po zajęciach zauważono, że uczniowie tych klas chętniej sami szukali konkretnie interesującej ich książki w zbiorach biblioteki szkolnej, mniej liczyli na pomoc nauczyciela bibliotekarza, czy członków Koła Przyjaciół Biblioteki, którzy pomagają w wyborze książki niemalże na każdej przerwie. Ewaluacją całego cyklu zajęć było też zaangażowanie uczniów do prac przy wypożyczaniu książek oraz udzielaniu porad czytelniczych podczas Tygodnia Bibliotek w dniach 8-15 maja 2016 roku

Zadanie 4.

Przeprowadzenie szkolnego konkursu na dowolne prace plastyczne, literackie lub publicystyczne

z motywem przewodnim: „Mój/moja ulubiony/a Pan/Pani z biblioteki”. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

Wykonanie:

Liczba prac - 127

Liczba uczestników - 127

Wnioski, ocena zadania, wyniki, uwagi

Z prac dzieci można wyczytać jak widzą bibliotekarzy czytelnicy, jak postrzegają bibliotekę. Z zapytań i plac komisja oceniła tez pracę biblioteki jako przyjazna uczniowi. Każda z dwóch pań przez dzieci postrzegana jest jako osoba uśmiechnięta, życzliwa i zawsze związana z książką.

Zadanie 5.

Przeprowadzenie szkolnego konkursu/ olimpiady/ rozgrywek międzyklasowych ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”. Ocena na podstawie informacji przesłanej do jury przez szkołę.

Wykonanie:.

Liczba konkursów/olimpiad/rozgrywek - 3

Liczba uczestników – „Z książką mi do twarzy” – 430 uczniów, Konkurs czytelniczy ze znajomości lektur dla klas V i VI SP(test) - 102

Wnioski, ocena zadania, uwagi

Oba konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zaobserwowano częstsze

wizyty w bibliotece, uczniowie zostali zmobilizowani do wypożyczania. Chętnie opowiadali o tym, co przeczytali. Konkurs ze znajomości lektur przekonał uczniów do lektury i pokazał, że lektura też może być ciekawą książką.

Zadanie 6.

Działalność kulturalna i promocja biblioteki w środowisku szkolnym i gminnym. Ocena na podstawie informacji opisujących formę podejmowanych promocji przesłanej do jury przez Bibliotekarzy.

Wykonanie:

Sprawozdanie, wnioski, uwagi

Biblioteka bardzo aktywnie prowadzi działalność kulturalną i promocję biblioteki zarówno w środowisku szkolnym jak i lokalnym.

Organizujemy różnego rodzaju konkursy:

• V Szkolny Turniej Warcabowy pod hasłem „Biegam, skaczę, umysł ćwiczę – warcaby to mój sposób jest na życie”,

• I Międzyszkolny Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły ,

• Szkolny konkurs literacki „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie…”,

• Konkurs literacki „Jestem uczniem w szkole Jana Pawła II”,

• „Moja ulubiona pani z biblioteki” dla uczniów klas III oraz dzieci ze świetlicy porannej,

• Szkolny konkurs na „Najpiękniejszy dzienniczek lektur”,

• "Ludzie, ależ mi się ta książka podoba, przeczytajcie ją i wy!" konkurs na najciekawszą recenzję,

• Konkurs na LOGO biblioteki szkolnej,

• Szkolny Mistrz czytelnictwa - akcja konkurs promująca czytelnictwo,

• Quizy czytelnicze na FB Biblioteki,

2. Bierzemy udział w konkursach międzyszkolnych:

I Międzyszkolny Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły

międzyszkolny II miejsce

Mikołaj Kędziera IIc SP

Bohaterowie naszych lektur – Zemsta – konkurs czytelniczo-filmowy

międzyszkolny 4 laureatów gimnazjum

Konkurs czytelniczo-filmowy Świat naszych lektur

międzyszkolny 4 laureatów gimnazjum

3. Współpracujemy z instytucjami publicznymi

• współpraca z Urzędem Miasta- pozyskanie funduszy na zakup nagród w konkursach czytelniczych ,

• współpraca z Urzędem Miasta w ramach rządowego programu „Książki naszych marzeń”,

• współpraca z Urzędem Miasta w ramach wieloletniego rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”,

• współpraca z bibliotekami innych szkół z terenu miasta- wymiana doświadczeń, udział w konkursach międzyszkolnych,

• współpraca z księgarniami wysyłkowymi i krasnostawskimi- zakup książek do biblioteki i nagród - z wydawnictwem Drugi tom, dzięki czemu pozyskujemy książki do biblioteki jak również pozycje książkowe na nagrody dla uczniów na konkursy przez bibliotekę organizowane,

• współpraca z księgarniami internetowymi „Exlibris” Jerzy Kmieć, Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie,

• współpraca z Biblioteką Miejską w Krasnymstawie - W ramach Koła Bibliotecznego uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim Barbary Kosmowskiej w Bibliotece Miejskiej,

• realizacja lekcji czytelniczych w bibliotekach pozaszkolnych ( Biblioteka Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie),

• uczestniczymy w wystawach fotograficznych, historycznych, spotkaniach autorskich,

• przekazujemy materiały do Urzędu Miasta o działaniach kulturalnych biblioteki wykonanych i zaplanowanych,

• w lokalnej prasie umieszczamy krótkie informacje o naszych działaniach, sukcesach,

• promujemy bibliotekę i jej działalności na stronie internetowej szkoły http://www.zs4.krasnystaw.pl/,

• prowadzimy promocję biblioteki poprzez Facebooka https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Czw%C3%B3rki-Krasnystaw/998407486885434,

Ponadto przygotowałyśmy zakładkę do książki i ulotkę promujące bibliotekę i czytelnictwo. Przygotowałyśmy ulotkę dla rodziców o wpływie książki na rozwój intelektualny dziecka. Przeprowadzamy krótkie audycje przez radiowęzeł szkolny związane akcjami czytelniczymi np. Narodowe Czytanie, Czytanie łączy pokolenia, krótkie informacje o rocznicach literackich, świętach bibliotecznych.

Przez radiowęzeł i formę wizualną (antyramy, plakaty, ulotki) promujemy nowości naszej biblioteki. Uroczyście przyjmujemy uczniów klas I w poczet czytelników.

Co roku organizujemy akcję „Gimnazjalisto pozostaw po sobie ślad w szkolnej bibliotece” – uczniowie klas III gimnazjum darują bibliotece książkę.

Prowadzimy Kiermasz książek używanych – uczennice Koła Przyjaciół Biblioteki pracują pod okiem nauczycieli bibliotekarzy.

Przygotowujemy liczne antyramy na korytarz szkolny.

W ramach projektu „Książki naszych marzeń” oraz cyklicznych zajęć czytelniczych uczniowie klas II i klas IV opracowali katalog ilustrowany.

Zapraszamy na naszego facebooka

Zadanie 7:

Zorganizowanie przez Bibliotekarzy szkolnych dnia wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia”. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji

z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie przesłanych do jury konkursu wybranych, np. zdjęć ze spotkania.

Wykonanie:

Liczba spotkań - 16

Liczba uczestników - 211 (niektórzy uczniowie się powtarzali)

Wnioski, ocena zadania, uwagi

W naszej szkole do akcji włączyła się biblioteka. 9 września zaproszone zostały, w ramach projektu „Czytanie łączy pokolenia” babcie, które przeczytały w czytelni wybranym klasom fragment legendy zawartej w „Lalce” Bolesława Prusa.

Kolejna akcja Czytanie łączy pokolenia związana była z Dniem Babci i Dziadka. Teraz to uczniowie klas I Szkoły Podstawowej czytali na spotkaniu z Dziadkami fragment ich ulubionej bajki. Każda klasa w głosowaniu wybrała jeden tytuł i głośno wspólnie przeczytała fragment. Była to chwila z książką.

Z okazji Tygodnia Bibliotek Szkolnych zorganizowano następna akcję w ramach Czytanie łączy pokolenia. Tym razem dzieciom czytała babcia, jednego z naszych uczniów, emerytowana nauczycielka, były pracownik naszej biblioteki Pani Maria Kużma. Dużym powodzeniem cieszy się akcja "Babciu, Dziadku wypożycz ze mną książkę", polegającą na wspólnym pożyczaniu książki z biblioteki. Z obserwacji wynika, iż dziecko zaangażowane w tą akcję częściej korzysta z biblioteki szkolnej. Duża mobilizacją jest chęć pokazania się z dobrej strony dziadkom.

Zadanie 8

Przygotowanie przez Bibliotekarza szkolnego opinii na temat pracy z uczniem zdolnym oraz z uczniem mającym trudności w nauce. Ocena na podstawie pisemnych opinii przesłanych do jury konkursu.

Wykonanie:

Do biblioteki szkolnej przychodzą uczniowie o zróżnicowanej kulturze czytelniczej, różnych możliwościach percepcyjnych, bardziej lub mniej sprecyzowanych zainteresowaniach, często niepotrafiący określić swojego wyboru czytelniczego. Poznanie czytelników jest jednym z warunków prawidłowej pracy biblioteki, odpowiedniego oddziaływania na nich bibliotekarza. Pamiętać jednak musimy o konsekwencji naszych poczynań zarówno w pracy z uczniem zdolnym, jak i mającym problemy w nauce. Należy dołożyć wszelkich starań, by biblioteka zarówno dla jednych jak i drugich, kojarzyła się zawsze z miejscem miłym, przyjaznym, otwartym, a przede wszystkim z azylem i skarbnicą wiedzy.

Zadanie 9

Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego dla uczniów z podziałem na wiek, gdzie wygranego wyłaniają uczniowie głosowaniem poprzez podniesienie ręki. Tematyka może dotyczyć wierszy poświęconych Patronowi Szkoły lub wierszy ulubionego poety. Ocena na podstawie zdjęć, treści wiersza oraz zestawienia głosów.

Wykonanie:

Liczba konkursów - 1 konkurs dostosowany do wymogów objętych regulaminem konkursu Biblioteka przyjazna uczniowi, wcześniej odbył się konkurs literacki o Janie Pawle II – patronie szkoły

Liczba uczestników: konkurs literacki – 78/ recytatorski - 20

Liczba zdjęć/wiersza - 3 zdjęcia/ wiersze nagrodzone i wyróżnione

Wnioski, ocena zadania, wyniki uwagi:

Publiczność poprzez Facebooka biblioteki mogła wcześniej zapoznać się z wierszami wyłonionymi przez Komisję Konkursową i już wyrobić sobie zdanie na temat utworów napisanych przez rówieśników. Po ogłoszeniu wyników przez Jury prace zostały zaprezentowane w Internecie oraz w specjalnie przygotowanej antyramie.

Najwięcej rąk w górze było po recytacji wiersza przez Przemka Błaszczaka.

Wszyscy recytatorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami, zaś zwycięzca zabawy zaproszony do występu na akademii z okazji Dnia Patrona.

Przesłano do jury następujące materiały dokumentujące wykonanie zadań konkursowych:

• scenariusze imprez i konkursów,

• regulaminy konkursów,

• sprawozdania z konkursów, akcji, imprez,

• opracowane ankiety, sondaż w formacie mp3,

• zdjęcia,

• prace uczniów ( prace plastyczne, prace literackie).

Wnioski, uwagi, oceny konkursu, jego programu i organizacji:

    Udział w konkursie wpłynął na uatrakcyjnienie pracy z czytelnikiem, pozwolił uczniom niekoniecznie zdolnym na wykazanie się. W działania poszczególnych etapów konkursu (wcześniej opracowano harmonogram działań) bardzo aktywnie włączyli się członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, chętnie pomagali inni uczniowie. Konkurs był również przyczynkiem, dla wielu biernych czytelników, do odwiedzenia biblioteki i poszperania w jej zbiorach. Zarówno pogadanki jak i lekcje przeprowadzone w szkolnej bibliotece i bibliotekach zaprzyjaźnionych pokazały uczniom, że biblioteka to nie tylko pomieszczenie, ale przede wszystkim tworzący ją czytelnicy. Podkreślić należy, że coraz więcej czytelników potrafi samodzielnie określić swoje preferencje czytelnicze, chętniej opowiadają o przeczytanych pozycjach. Na uwagę zasługuje fakt iż w porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco wzrosło czytelnictwo w naszej bibliotece i kształtuje się odpowiednio: rok szkolny 2014/2015 – średnia na jednego ucznia 7,83; 2015/2016 średnia 13,23.

    Oceniając konkurs należy podkreślić jego wielowątkowość, możliwość doboru odpowiednich form pracy z uczniem, otwartość na pomysły nauczycieli. Jest to konkurs pokazujący jak szeroki jest wachlarz pracy z czytelnikiem. Sama organizacja konkursu jest dostosowana do współczesnego kierunku rozwoju bibliotek. Pokazuje, że biblioteka to pracownia interdyscyplinarna, to Internetowe Centrum Multimedialne.


 

Wydarzyło się...

godło Rzeczpospolitej Polskiej - biały orzeł na czerwonym tle

 

 

REKRUTACJA

 

Aktywna tablica - banner informacyjny programu

 

Bezpieczna

 szkoła +

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

miniaturka plakatu BOHATERON

Miniaturka obrazka

 Baner akcji Razem na Święta

Banner akcji Szkoła w Pilotażu Programowania

 

LSCDN

konkursy

Zawodowy strzał w 10 - link do informatora o szkołach ponadgimnazjalnych