11 stycznia 2019 roku o godzinie 8:30 klasy VII, VIII i III. gimnazjum wyruszyły na wycieczkę do Lublina, aby obejrzeć pokazy chemiczne. Czas spędzony w stolicy województwa urozmaiciliśmy również wizytą w "Let me out" i "Strefie Wysokich Lotów". W wycieczce uczestniczyło łącznie 92 uczniów. Naszymi opiekunami byli: T. Kubina (organizator), K. Pocińska, M. Iłowiecka, B. Huszcza, D. Kura, E. Głuchowska i P. Galiński.
Poszerzanie swojej wiedzy chemicznej rozpoczęliśmy od wizyty na Uniwersytecie im. Marii Curie Skłodowskiej. Tam uczestniczyliśmy w pokazach chemicznych prowadzonych przez mgr Iwonę Rusinek, dr Annę Siatecką oraz dr Andrzeja Sienkiewicza. Miały one formę eksperymentów połączonych z dawkami wiedzy aplikowanymi uczniom w przystępny sposób. Zobaczyliśmy m.in. spalanie wodoru, czajnik gwiżdżący pod wpływem pary z ciekłego azotu czy kolorowe roztwory powstałe pod wpływem odbarwiania odczynników chemicznych. Wszystko było doprawione szczyptą humoru i ciekawych anegdot. Pokazy miały interesującą formę zarówno dla nowicjuszy w dziedzinie chemii, jak i dla bardziej doświadczonych pasjonatów i z pewnością zainteresowały nawet najbardziej opornych uczniów. Całość wzbogacił bezpośredni kontakt uczestników z organizatorami, prowadzący niejednokrotnie korzystali z pomocy osób z widowni. Po pokazach chemicznych rozdzieliliśmy się na mniejsze grupy. Połowa uczestników spędziła resztę wycieczki korzystając z trampolin w "Strefie Wysokich Lotów", a druga część trenowała swoje zdolności dedukcyjne w "Let me out". Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w galerii "Tarasy Zamkowe". Pod szkołę dotarliśmy około godziny 16.
Wyjazd był ciekawym i niezapomnianym doświadczeniem. Dostarczył wiele wrażeń, które pozwoliły nam lepiej zapamiętać zdobytą wiedzę. Pokazy chemiczne urozmaiciły wiedzę zdobytą podczas lekcji praktyką, która zaparła dech w piersiach niejednemu uczniowi.
Olga Jastrzębska