28 września klasy IV wyruszyły na wycieczkę do jednego z najciekawszych miasteczek województwa lubelskiego. Przepiękny Kazimierz Dolny wraz z wąwozami lessowymi i malowniczymi ruinami zamku w pobliskim Janowcu stanowią bardzo atrakcyjne miejsce na spędzenie szkolnego czasu. To także miejsce i okazja na poznawanie naszej polskiej historii.
Uczniowie pod opieką wychowawców, nauczycieli i przewodników zwiedzili kazimierski rynek, kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, poznali historię uroczych kamieniczek i inne sekrety renesansu lubelskiego. Dowiedzieli się m.in. dlaczego na frontowej ścianie kamienicy Przybyłów są podobizny św. Mikołaja i św. Krzysztofa, kim były postacie stojące przy oknach, ile było spichlerzy wzdłuż Wisły, dlaczego renesansowe zdobienia były tak bogate i wyszukane w swojej formie i dlaczego w wieży obronnej windą nie jeździli rycerze.
Z pobliskiego wzniesienia obejrzeliśmy panoramę miasta, zwiedziliśmy Korzeniowy Dół, jeden z najładniejszych kazimierskich wąwozów lessowych, a następnie obejrzeliśmy wystawy, dziedziniec i krużganki ruin zamku w Janowcu.
Odwiedziliśmy także zespół dworski złożony z budynków przeniesionych z pobliskich terenów Lubelszczyzny, składający się m.in.: z barokowego dworu zbudowanego przez Wierzbickich (ze znajdującą się wewnątrz ekspozycją wnętrz domu ziemiańskiego), drewnianego spichlerza z przełomu XVIII i XIX w. oraz stodoły z końca XIX wieku .
Sporą atrakcją był rejs po Wiśle – dla niektórych uczniów pierwsza okazja popłynięcia prawdziwym statkiem. Niektórzy już planują kolejną wyprawę…
PG