21 maja 2019r., o godzinie 6 rano uczniowie klas IV b i IVc wyruszyli autokarem w Góry Świętokrzyskie na dwudniową wycieczkę. Humor dopisywał wszystkim uczniom oraz opiekunom - p. Joannie Kurek, Joannie Troć, p. Piotrowi Galińskiemu i p. Jerzemu Zieniewiczowi, chociaż pogoda postanowiła nas nie rozpieszczać.
Już przed południem rozpoczęliśmy wycieczkę na górę Łysicę, szlaku turystycznego Kakonin - Łysica - Święta Katarzyna. Pomimo niesprzyjającej pogody dotarliśmy na szczyt.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Góry Świętokrzyskie jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie jest wydobywany krzemień pasiasty. Zamieszkaliśmy (niestety tylko na jedną noc) w Schronisku Młodzieżowym w Nowinach. Wieczorem odbyło się talentowisko, na którym poszczególne klasy miały okazję zaprezentować program artystyczny; były piosenki, skecze i tańce.
Na drugi dzień dojechaliśmy do najpiękniejszej jaskini - Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Zobaczyliśmy występujące tam skupiska stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci czar miejsca, które bez udziału człowieka stworzyła przyroda.
W Manufakturze Słodyczy – „Magii Karmelu” wzięliśmy udział w specjalnie przygotowanych dla nas warsztatach karmelowych, w trakcie których zobaczyliśmy niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu - kolorowych cukierków i lizaków. Po pokazie odbyła się degustacja jeszcze ciepłych karmelków. Na zakończenie każdy wykonał własny lizak i otrzymał pamiątkowy dyplom "Małego Karmelarza".
W ten piękny deszczowy dzień mieliśmy okazję zobaczyć zamek w Chęcinach. Z parkingu trzeba było podejść na wzgórze zamkowe drogą przez las ok. 15min. Nie zwiedzaliśmy zamku wewnątrz, ponieważ żadna z komnat nie ocalała. Pozostały tylko zamkowe wieże. Pokonaliśmy 162 stopnie i naszym oczom ukazał się piękny krajobraz na Kielce i Góry Świętokrzyskie. Następnie spacerowaliśmy po dziedzińcach zamkowych, zarówno górnym, jak i dolnym. Wycieczka zakończyła się wizytą w Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Swą nazwę zawdzięcza umieszczonym na bramie wjazdowej dwóm potężnym płaskorzeźbom kamiennym przedstawiającym herbowy Topór Ossolińskich i Krzyż – jako symbol wiary właściciela. Przewodnik opowiedział nam wiele ciekawostek dotyczących przepięknych ruin oraz faktów historycznych związanych z kolejnymi właścicielami zamku.
Spędziliśmy ten czas aktywnie - deszcz, błoto nam nie straszne.